Başarılı Olmanın Formülü Var mı?

Başarının formülü diye yüzlerce yazı okuyabilir birçok tanım görebilirsiniz. Her başarılı insanın bir başarı hikâyesi vardır tuhaf olan ise bu hikâyelerin birbirine olan benzerliğidir. Peki başarı ne demektir?

BAŞARI NEDİR?

Başarı, sonucunun faydalı olduğu düşünülen bir eylemi gerçekleştirmek, bir işin üstesinden gelmektir.

Gördüğünüz gibi başarılı olmanın sırrı, üstün yeteneklere sahip olmakla ilişkilendirilmiyor. Elbette bu doğru çünkü üstün yeteneklere sahip olmak (el becerisi, zeka, güç gibi) başarılı olmayı kolaylaştıran faktörlerden bazılarıdır; tamamı değildir. Başarı neye göre, kime göre, hangi şartlar altında ve buna benzer sorularla yorumlanması gereken bir neticedir. 

Başarılı olmak demek başarılı insanların yolunu bilmek demektir, başarılı olmak demek tecrübelerden yararlanmak demektir. Başarılı olmak demek Edison ve onun gibi nicesinden ilham almak demektir.

Başarılı Olmanın Yolları Kısa Kısa

  • Olumsuz gibi görünen deneyimlerden ders çıkarmak
  • Mazeret üretmemek
  • Kendini tanımak
  • Planlama yapmak
  • Aksiyon almak, harekete geçmek
  • İstikrarlı olmak
  • Doğru arkadaş, doğru çevreye sahip olmak
  • Mükemmeliyetçi olmamak
  • Zihinsel sağlığımıza özen göstermek gerekmektedir.

BAŞARILI OLMAK İSTİYOR MUSUN!!!?

KARAR VER

Başarı için ilk adım karar vermektir. Ne yapmak istediğinize ne olmak istediğinize önce karar verin. Hedeflerinizin olması başarı yolunda size motivasyon sağlayacaktır. Kendinizi 10 yıl sonra nerede görmek istersiniz? Emin olun beyniniz harekete geçmek için sizden bu komutu bekliyor. Ben hazırım ve çalışmaya başlıyorum. Beyne iletilen bu komutla birlikte artık çalışmadığınız her gün için huzursuz olmaya başladığınızı göreceksiniz

HAREKETE GEÇ

Karar verdikten sonra uygun ortamı oluşturmak için harekete geçin. Hangi derslerden ve hangi konulardan eksik olduğunuzu belirleyin. Belirlediğiniz eksiklikleri gidermek için neler yapabileceğinizi planlamalısınız. Kaynak kitabınız yoksa kitap edinmelisiniz, konu eksiklikleriniz için tekrar yapmalısınız ve en önemlisi hocalarınızdan yardım istemelisiniz. Bugüne kadar bitirdiğiniz konuları listeleyip bunları renkli kalemlerle renklendirmeniz bitirmeniz gereken konular için sizi teşvik edecektir. Ertelediğimiz her şey aslında aklımızın bir köşesinde bizi sürekli rahatsız eder. Bunları yarın değil hemen bugün yapın harekete geçin. Sakın ertelemeyin, unutmayın ertelemek başarının düşmanıdır.

KENDİNE İNAN

İnsanlar genelde başarısızlıklarını tekrar edip kendilerini olumsuz motive ederler. Ve sürekli başarısızlıklarını hatırlar onlara üzülürken zaman kaybederler. Siz öyle olmayın kendinize inanın, bugüne kadar başardıklarınıza inanın. Yapmanız gereken şey; başarılarınızı yazmanız ve bu başarı listesini görebileceğiniz bir yerde bulundurmanızdır. Siz kendinize inanmazsanız başkalarının size inanmasını ve sizin için çaba sarf etmesini beklememelisiniz. Kendine inanmanın gücünü keşfeden biri için imkânsız yoktur. İmkânsız onun için sadece daha fazla zaman alır. Sen başaracağına inan.

ÇALIŞ

​Bir konser çıkışında ünlü kemancı Fritz Kreisler’in bir hayranı ona doğru koşarak coşkuyla: “Sizin kadar güzel çalabilmek için bütün hayatımı verirdim.” der. Kreisler cevap verir: “Ben verdim.” yaşam bir serüvendir hazır bir reçete değil. Hâlbuki sizden bütün hayatınızı vermenizi istemiyoruz. Birçok sene için bir senenizi istiyoruz. Emek vermeden gecenizi gündüze katmadan başarı yolculuğunu tamamlayamazsınız. Unutmayın başarılı insanların zeki insanlardan tek farkı çalışmak için gösterdikleri sürekliliktir. Çalışmamak için bugüne kadar ürettiğin bahaneleri bir kenara bırakınca ne kadar çok zamanın olduğunu göreceksin. Richard C. Cabot‘un da dediği gibi başarı yalnızca sözlüklerde çalışmadan önce gelir. Bu yüzdendir başarı hikâyelerinde hep çalışkan insanlardan bahsedilişi.

GAYRET ET

Başarı yolculuğunuzda yolunuz uzun ve illaki yorucu olacaktır. Ne zaman yorulursanız nasıl olsa çoğalmıyor çalışıldıkça konuların azalıyor ve sonunda bitecek oluşu aklınıza gelsin. Çünkü siz sadece çok istediğiniz için başarılı olamazsınız onun için çabaladığınızda gayret ettiğinizde başarılı olursunuz. Yapamadığınız dersler çözemediğiniz sorular elbette olacaktır kolay olan pes etmektir. Siz farklı olun yapamadığınız derslere yoğunlasın. Elinizden gelenin daha iyisini yapmak için gayret edin, sabırlı olun. Mesela her gün uyuduğunuzdan daha az uyuyun, daha az telefonla konuşun ve daha az arkadaşlarınızla görüşün.

Ne güzel demiş Mevlana,
Yarın, yorgun kimselerin değil, rahatlarına kıyabilenlerindir. Bu süreçte rahatınıza kıyanlardan olun.

Kendi başarı hikayenizi yazanlardan olmanız dileklerimle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir