Bulmaca Çöz

Kavramaca olarak size bir çok ders için bulmacalar hazırladık. Okuduğunuz bazı dersler için her üniteye göre çengel ve kelime avı (sözcük avı) bulmacaları özenle tasarladık. Bu bulmacaları çözerek derslerde öğrendiğin kavramlarla beyin sporu yap, eğlenerek öğren.

kavramaca kelime avı ve sözcük avı bulmacaları

.

Müfredata göre basılan ders kitaplarınızdaki ünitelere göre hazırladığımız bulmacaları aşağıdaki bağlantıları takip ederek çözebilirsin yada indirebilirsin. Ayrıca aşağıda bulmaca çözmenin sağlığa olan faydalarını mutlaka okuyun. Özellikle beynimiz için ne denli önemli olduğunu görün.

Bulmacalarının sağlığa olan faydalarını öğrenin ve eğlenerek çözmeye devam edin.

Bulmaca duygularınızı geliştirir.

Bulmaca bir bütünlük oluşturduğu için insanlar üzerinde de tatmin edici bir etki yaratıyor. Beyine dopamin salgılayarak kişide zevk ve mutluluk duygusu yaratan nörotransmitter üretir.

Dopamin, hedefe ulaştığınızda yükselerek sizi doğal yoldan mutlu eden bir yoldur. Ancak dopamin, zaman içinde hiçbir uyarıcı olmazsa veya heyecan yaşamazsanız doğal olarak düşecektir. Düşük dopamin seviyeleri uyuşukluk, depresyon ve düşük enerji hissi ile sonuçlanabilir.

Haftalık küçük hedefler ve başarılar da dahil olmak üzere dopamin düzeylerinizi doğal olarak sürdürebilmek için bulmaca çözebilirsiniz. Böylece, bulmaca çözdüğünüzde elde ettiğiniz bu heyecan, genel olarak hayata karşı daha heyecanlı olmanızı ve enerjik hissetmenize yardımcı olur.

Alzheimer riskinizi azaltır.

Bulmaca çözmenin alzheimer hastalığı gibi yaşla ilişkili nörolojik bozuklukları önlemeye yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.

Stresi azaltır.

Araştırmalara göre, bulmaca çözmek veya satranç gibi beyni çalıştıracak etkinliklerin televizyon izlemek, alışveriş yapmak gibi rahatlatıcı etkileri olduğu bulunmuştur.

Sözlü becerileri geliştirir.

Kelimeleri bulmaca yoluyla birleştiren kişilerin zihinsel işlevinde artış görülmüştür. Ayrıca bulmaca çözmek dil becerilerinizin gelişmesinde de yardımcı olabilir. Yapılan bir araştırmaya göre, 4 hafta boyunca her gün bulmaca çözen bir grup üniversite öğrencisiyle, bulmaca çözmeyen grup karşılaştırıldı ve bulmaca çözen grubun belirgin bir şekilde sözlü becerilerinin geliştiği görüldü.

Sosyalleşmenizi sağlar.

Bulmaca her zaman yalnız başına çözülen bir şey değildir. Bir aile üyesi veya bir grup arkadaşınızla da bulmaca çözebilirsiniz. Araştırmalara göre, bir ekipte çalışmanın düşünme ve konuşma hızınızı artırabileceğini görülmüştür. Ayrıca, işbirliği sağlamak ve anlaşmazlık karşısında problem çözme becerilerinizi de güçlendirebilirsiniz.

BİZİ TAKİP EDİN