Ders Çalışma Programı Nasıl Hazırlanır?

Öncelikle en büyük yanılgı öğrencinin zorlandığı dersleri çalışmıyor oluşu rahat çözebildiği dersleri ise sürekli çalışıyor olmasıdır. Ders çalışma programınızda ağırlık vermeniz gereken nokta zorlandığınız dersleri daha fazla çalışmanızdır. Örneğin en rahat çözdüğün ders Din Kültürü ise programında Din Kültürü dersine daha az yer almalıdır. Onun yerine zorlandığınız dersi programa eklemelisiniz. Türkçe dersinin olduğu günlerde mutlaka dil bilgisi çalışılmalıdır. Her öğrenci için olmazsa olmazımız ise her gün düzenli olarak çözeceğiniz paragraf ve problem sorularıdır.  En az 20 tane paragraf + 10 problem sınava hazırlık süresince olmazsa olmazımızdır. Ders çalışma programı kişiye özel olarak hazırlansa da sizi en iyi tanıyan yine sizsiniz. Bu yüzden derslerde eklemeler yapabilir, günleri değiştirebilirsiniz. Ancak sınava hazırlanan bir öğrenci günde 3 ders çalışırsa daha fazla konu ilerletmiş ve soru çözmüş olacaktır. Hedeflediğiniz soru sayısına ulaştığınızda ise kendinizi ödüllendirmeyi unutmayın. Ancak bütün bir günü sadece gezmeye ayırmak doğru değildir. Bunun yerine programını tamamladıysan dışarı da bir kahve içebilirsin. Biliyorum ki süreç uzun ve yorucu bu yüzden kendinize küçük sürprizler yapmayı sakın ihmal etmeyin.

Ders çalışma programını nasıl dolduracağım?

Her öğrenci haftalık bir ders çalışma programı oluşturarak ve ders çalışma masanızın üzerine yapıştırarak işe başlayabilirsiniz. Soru sayısı yazan bir sütun olmalı ve bu kısma hedeflediğiniz soru sayısını, çözülen soru sayısı yazan bir sütun olmalı ve buraya ise çözdüğünüz soruyu, yanlış sayısı yerine ise yanlış soru sayınızı yazacaksınız. Ayrıca programınızda çalıştığınız konuları yazacağınız bir sütun da olmalı ki geriye dönüp baktığınız da çalıştığınız konuyu, çözdüğünüz soru sayısını görmenizdir. Gün sonunda paragraf ve problemlerde dâhil olmak üzere toplam soru yazan bir kısım oluşturun. Her dersin karşısında üzgün veya mutlu emoji çizin. Soru sayınızı tutturduysanız gülen emojiyi, tutturamadıysanız üzgün emoji çizebilirsiniz.

Ders çalışma programına yanlış soru sayılarını yazmak neden önemlidir?

Yanlış soru sayınızın fazla olması size konunun çok iyi anlaşılmadığını, atladığınız noktaların olduğunu gösterir. Bu durumda konuyu tekrar çalışmanız gerekiyor. Temeli iyi atılmayan bina yıkılmaya mahkûmdur. Bu yüzden yanlış soruların doğruları mutlaka öğrenilmelidir. Unutmayın ilk testte yanlış çözdüğünüz sorunun doğrusunu öğrenmezseniz, diğer testlerde aynı soruyu tekrar yanlış yapacaksınız.

Hangi konuyu çalışacağıma nasıl karar vereceğim?

Üniversite hazırlık sürecinde çoğu öğrenci takviye ders almaktadır. Gerek özel kurslar gerekse özel derslerle alınan bu takviyelerde hangi konu anlatıyorsa o gün o konunun çalışılıp soruların çözülmesi gerekmektedir. Takviye almayan öğrenciler için ise soru bankası kitaplarının ilk konularından başlanıp sırayla konular ilerletilmelidir. Haftada bir genel tekrarlar yapılmalı çalışılan konulara ait sorular çözülmelidir. Konular ilerledikçe tekrarlar deneme üzerinden yapılmalı haftada 2 kez deneme çözülmelidir. Bu yöntem sayesinde çalıştığınız konuları unutmayacak eksik konuları fark edeceksiniz. Ocak ayına gelindiğinde ise tüm TYT ders konularının bitirilmiş olması gerekmektedir. Konuların bitmiş olması demek konunun tekrar çalışılmayacağı anlamına gelmez, genel tekrar ve yapılan denemelerle konuyu pekiştirme çalışmaları devam etmelidir.

Hangi dersten kaç soru çözmeliyim?

Şu dersten şu kadar soru çözmelisin gibi bir şeyi sizi tanımadan seviyenizi görmeden söylememiz mümkün değildir. Ancak burada temel olacak nokta konuyu anlayacak konuyla alakalı tüm soru tarzlarını çözecek kadar soru çözmenizdir. Ne kadar çok soru çözerseniz konuyu o kadar iyi anlayacağınızı, o kadar çok hızlanacağınızı unutmayın.

Sözel bölümden hazırlanan öğrenciler için neden bu kadar matematik sorusu var?

Yapılan açıklamalara göre sorular temel yetenekleri ölçecek seviyede olacaktır. Bu da temel konuları çalışarak her öğrencinin matematik neti elde edebileceğini gösteriyor. Dönem başından beri yaptığımız çalışmalarda ve ders çalışma programlarında sözel öğrencilerimizin düzenli çalışmalarıyla matematik netlerini yükselttiğini gördük. O yüzden sözel bölümden hazırlanan öğrenciler de mutlaka matematik çalışmalıdır.

‘’Unutma, bir şeyin yapılamaz olduğunu düşünerek uyursan, başkasının o şeyi yaparken çıkardığı gürültüyle uyanırsın’’.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir