Kelime Avı ve Çengel Bulmaca

Sizler için harika bulmacalar hazırladık. www.kavramaca.com olarak okulda öğrendiğiniz derslerin bir çoğu için özenle bulmacalar tasarladık. Bu bulmacaları üç başlık altında ayırdık.

  1. Online Bulmaca Çöz: Sayfamız üzerinden çevrimiçi çözebilirsiniz. Online bulmaca çözmek için buraya tıklayınız.
  2. Çengel Bulmaca Çöz: Sayfamızda bulunan çengel bulmacaları PDF olarak indirerek çözebilirsiniz. Çengel bulmaca çözmek için buraya tıklayınız.
  3. Kelime (Sözcük) Avı Bulmaca Çöz: Ünitelerdeki anahtar kavramlardan oluşturulan sözcük avı bulmacaları indirerek çözebilirsiniz. Kelime avı bulmaca çözmek için buraya tıklayınız.
Her gün düzenli olarak bulmaca çözmek beyni 10 yıl gençleştiriyor.

İngiltere’nin saygın eğitim kurumlarından Kings College London Üniversitesi’nin gerçekleştirdiği bir araştırma, her gün düzenli olarak bulmaca çözmenin beyni 10 yıl gençleştirdiğini ortaya koydu. 17 bin kişinin sosyal aktivitelerini mercek altına alan araştırmada, bulmaca ve kelime oyunlarının da beyin sağlığına iyi geldiği belirtildi. Bulmacanın beyni ‘zinde’ tutmanın en doğru yollarından biri olduğunu söyleyen araştırma ekibinin başındaki Profesör Keith Wesnes, “Hafızayı geliştiriyor. Her gün düzenli olarak çözüldüğünde ise beyni gençleştiriyor. Yaptığımız araştırmada beyni 10 yıl kadar gençleştirdiği sonucuna vardık” diye konuştu.

BULMACA ÇÖZEREK KENDİNİZİ GELİŞTİRİN!

İŞTE BULMACA ÇÖZMENİN İNSAN SAĞLIĞINA FAYDALARI.

• Duygularımızı geliştirir.

Çözen kişi üzerinde bütünlük duygusu oluşturarak tatmin edici etki oluşturur. Dopamin salgılayarak mutluluk ve neşe oluşturur.

• Alzheimer riskini azaltır.

Araştırmalar sonucu nörolojik bozuklukları engellendiği görülmüştür.

• Stresi azaltır.

Beyni harekete geçiren bulmaca gibi aktiviteler aynı alışveriş yapmak ve televizyon izlemek gibi stresten uzaklaştırır. Rahatlatıcı etkisi sayesinde sıkıntılardan uzaklaşabiliriz.

• Sosyalleşmeyi sağlar.

Bulmaca çözerken zorlanılan anlarda yardım istemek yada toplu bir şekilde bulmaca çözmek insanlarla iletişimi arttırır.

• Sözlü becerileri arttırır.

Yapılan araştırma sonucuna göre 4 hafta boyunca devamlı bulmaca çözen grup ile hiç bulmaca çözmeyen grup karşılaştırıldı. Bulmaca çözen grubun sözlü becerilerinin belirgin şekilde geliştiği tespit edilmiştir. Burada dil becerilerinin gelişerek kelimeleri birleştirme yeteneğindeki artış etkili olmuştur.

 Hafızayı güçlendirir.

Bulmaca çözmeye başladıkça yeni kelimeler öğrenmeye başlarız. Başka bulmacalar çözdükçe karşımıza çıktıklarında bunları hatırlamaya çalışırız. Hatırlamak ve hafıza ikilisini harekete geçirerek güçlendirir.

• Konuşma dilini zenginleştirir.

Gelişen kelime dağarcığınız sayesinde günlük hayatınızda konuşma diline büyük katkısını görürsünüz. Kendinizi ifade etmek için daha az çabalarsınız.

• Analitik düşünmeyi geliştirir.

Bulmaca çözmek kişilerin daha analitik düşünmesini sağlamaktadır. Çözümler yaparak pratik çözüm üretme yetinizi güçlendirirsiniz.
• Beyninizi geliştirir.
Düzenli olarak bulmaca çözen bir kişinin beyin fonksiyonlarını daha etkili olarak çalıştığı saptanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir