Öğrencide Sınav Kaygısının Ortaya Çıkışı ve Öğrenciye Etkisi

Sınav Kaygısı Nedir?

Sınav kaygısı, öğrencinin sınavda başarısız olma korkusunun strese yol açması sonucunda ortaya çıkan fiziksel belirtilerle duyduğu kontrol edilemeyen ileri derece kaygı düzeyidir.  Burada beyinde stres hormonunun salgılanmasıyla oluşan adrenalinin etkisiyle öğrencide bilgilerini hatırlayamaması söz konusudur. Bununla beraber panik ve heyecan duygusu oluşur.

Sınav kaygısının nedenleri nelerdir? Ve nasıl ortaya çıkar bir göz atalım.

Sınav Kaygısının Ortaya Çıkışı

1. Öğrencinin; sınav öncesi, sınav anı, sınav sonucu ve sınav başarısızlığının daha sonraki hayatını nasıl etkileyeceğine ilişkin geliştirdiği olumsuz düşünce, inanç ve beklentiler:

● “Sınavda başarılı olamayacağım ve hayatımda her şey berbat olacak”.

● “Herkes benden daha kolay kavrayabiliyor, ben onlar kadar yeterli değilim”.

● “Bu sınavda başarısız olursam hayatımda hiçbir şeyi bir daha asla düzeltemem”.

● “Annem, babam benden çok şey bekliyor, başarısız olursam onları utandırırım, bana çok kızarlar ve onların bu kadar çabasını boşa çıkartırsam yüzlerine nasıl bakarım?”

● “Yeterince çalışamadım, hazır değilim, sınav anında her şeyi unutacağım heyecandan”,

● “Ne kadar çalışırsam çalışayım faydası olmayacak, sonuç belli”.

2. Sınav kaygısının öğrencide yarattığı fizyolojik uyarım nedeni ile bedensel tepkilerin normal işleyişinin dışına çıkması durumu:

● “Kalbim yerinden fırlayacakmış gibi çarpıyor”.

● “Midem bulanıyor, sürekli karnım ağrıyor”.

● “Gözlerim kararıyor, terliyorum, başım dönüyor,nefesim sıkışıyor, titriyorum”.

Sınav Kaygısının Öğrenci Üzerindeki Etkileri

Bu konunun üzerinde neden bu kadar çok duruluyor? İşte aşağıdaki yazıda sınav kaygısının etkilerinden bahsedelim.

Öğrencinin kaygısı arttıkça ve sürekli hale geldikçe huzursuz olur, başarısızlık korkusu belirgin hâle gelir. Sınava hazırlanmaya karşı ilgisizlik, motivasyon düşüklüğü, dikkatini toplayamama, ders çalışmayı sürekli erteleme, isteksiz olma ve tedirginlik hali tehlikeli boyutlara ulaşıp sınav hazırlığında ciddi bir engel oluşturmaya başlar. Bu kaygı aynı zamanda sınav anına ilerlerken en değerli çalışma anlarının kaybına neden olur. Ve bütün bu durumların temelindeki kaygı vakit kaybı ile daha da tetiklenmiş olur.Bir süre sonra fiziksel düzeyde de hissedilmeye başlar. (Mide bulantısı, kalp atışlarında hızlanma, ellerde titreme, ağız kuruluğu, iç sıkıntısı, terleme, uyku düzensizliği, karın ağrıları, baş ağrısı vb.)

Özellikle sınav gününden önce ve sınav günü sözü edilen fiziksel etkiler artar. Gerginlik, çarpıntı, sinirlilik, karamsarlık, kabus görme, korku, terleme, solunumda güçlük, iştahsızlık, mide bulantısı, bitkinlik, durgunluk gibi belirtilerde eklenerek kaygı seviyesi artar. Bütün bunların yanı sıra dikkat ve konsantrasyon bozulmaya başlar, öğrenci hiçbir şey bilmediği hissine kapılır. Kendisini yetersiz görme, değersiz görme gibi benliği ile ilgili olumsuz ve gerçek dışı yorumlar geliştirir. Öğrencinin sorunlara çözüm üretme ve kaygısını yöneterek kontrol altına alma yeteneği de zayıflar. kaynak: www.dopinghafiza.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir