Çocuğunuza Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandırmanın Yedi (7) yolu!

En güncel eğitim haberleri
Kullanıcı avatarı
admin
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Çocuğunuza Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandırmanın Yedi (7) yolu!

Mesaj gönderen admin »

HER GÜN KİTAP OKUYALIM

1. Kızım doğar doğmaz hastaneden eve geldiğimiz gün itibariyle ona istinasız her gün kitap okudum. Yeni okumayı öğrendiği dönemlerde biraz o biraz ben okuduk sonrasında kendi kitabını kendi okumaya başladı.

Çocuğunuza kitap okuma alışkanlığı edindirmenin 7 yolu!
KİTAPLARI EĞLENCELİ HALE GETİRELİM

2. Özellikle okul öncesi döneminde okuduğum kitaplarda ki karakterleri canlandırarak ve seslendirerek okuma saatlerini daha eğlenceli hale getirmeye çalıştım ki bu işe yaramıştı çünkü kızım akşamları elinde kitap 'Hadi anne komik kitap oku' diye kendi isteğiyle yanıma geliyordu. Ben okudukça o kahkalarla gülüyordu.

KİTAPLARA KOLAYLIKLA ULAŞILMALI

3. Hem evimizin salonuna hem kızımın odasına kütüphane yaptık. Hatta salonumuzda ki orta sehbamızı bile kitap konulabilen 'kütüphane sehba'lardan seçtik. Böylece kızım kolaylıkla her yerde kitaplara erişebildi.

ÇOCUKLARIMIZIN ÖNÜNDE KİTAP OKUYALIM

4. Kızım beni kitap okurken çok gördü. Benim de her yere giderken yanımda okunacak bir kitap mutlaka bulunur. Bu konuda kızıma model olmayı özen gösterdim.

KİTAPLARLA ZAMAN GEÇİRMESİNE İZİN VERMELİYİZ

5. Kütüphane alternatifimiz çok fazla olmasa da bebekliğinden beri mutlaka kitapçıların çocuk bölümlerine gidip orada zaman harcamasına, kitapları incelemesine olanak tanıdım. Asla 'Hadi yeter artık gidelim' demeden ne kadar kalma ihtiyacı hissediyorsa o kadar kitaplarla vakit geçirmesine izin verdim.

KENDİ İSTEDİĞİ KİTAP OLMALI

6. Aman çok okusun, diğerlerinden daha bilgili, daha ileri olsun' gibi bir hırs, amaç edinmeden ve zorlamadan, kızımın kendi seçtiği, kendi istediği dergi ve kitapları alarak destek olmaya çalıştım.

ÇOCUKLARIMIZI ÖDÜLLENDİRMELİYİZ

7. Şimdilerde yapmasak da önceki yıllarda her kitap bitirdiğinde beraber ufak bir motivasyon kutlaması yapardık. Ya beraber bir kutlama keki yerdik ya da ben kızıma 'tebrik' kartı çizip verirdim ya da yeni bir kitap alırdık.kartı çizip verirdim ya da yeni bir kitap alırdık.

Bundan birkaç ay önce Su, okulda arkadaşlarıyla bir tatsızlık yaşamış ve kötü bir gün geçirmişti ve her zaman yaptığı gibi eve gelip bunu resimlendirmişti. Resmin bir tarafında arkadaşlarıyla yaşadığı olay diğer tarafında da kitaplar buluyordu ve resmin altında da şu söz yazılıydı

İNSANLAR CANIMI SIKARSA KİTAPLARA SARILIRIM

Çok hoşuma gittiğinden sözü sosyal medyamda'Su Holt, 11 yaş' yazarak paylaştım. Bu söz internette bayağı bir ilgi gördü ve hatta bir fotoğraf sanatçısı bu sözden esinlenip fotoğraf çalışması yaparak bizimle paylaşmıştı. Kendi çocuğumun bu şekilde hissediyor olması ile alakalı değil ama o kadar hakikat içerir ve anlamlı geldi ki bu söz bana, hem de bunu bir çocuğun erken yaşlarda keşfediyor olması daha da kıymetli.

SİZ OKURSANIZ ONLAR DA OKUR

Kısacası diyeceğim o ki; lütfen çocuklarınızın kitaplara sarılmasına olanak tanıyın ve gerekli ortamı oluşturun. Siz okursanız onlar da okur, siz izlerseniz onlar da izler, siz oynarsanız oynar da oynar. Yani siz ne yaparsanız onlar da aynısını yapar.

“Eğitim Haberleri- Genel Konular” sayfasına dön