BİLSEM SINAVI NE ZAMAN? 2020 Özel yetenek BİLSEM sınavı başvurusu nasıl yapılır?

En güncel eğitim haberleri
Cevapla
Kullanıcı avatarı
admin
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesajlar: 385
Kayıt: 15 May 2019, 11:08
Konum: Kocaeli
İletişim:

BİLSEM SINAVI NE ZAMAN? 2020 Özel yetenek BİLSEM sınavı başvurusu nasıl yapılır?

Mesaj gönderen admin »

İlkokul öğrencilerine uygulanan BİLSEM sınavı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenleniyor. Özel yetenekli öğrencilerinin eğitimlerini devlet kurumlarında özel olarak görmesini sağladığı biliniyor. Vatandaşlar internet üzerinden 2020 BİLSEM sınavı ne zaman yapılacak, başvurular nasıl yapılır gibi sorulara yanıt arıyor. Peki, BİLSEM sınavı ne zaman yapılacak? Başvuru nasıl ve nereden yapılır? İşte konu ile ilgili detaylar ve merak edilenler…

BİLSEM sınavı ne zaman? 2020 Özel yetenek BİLSEM sınavı başvurusu nasıl yapılır?
Bilim ve Sanat Eğitim Merkezleri yani BİLSEM sınavı vatandaşlar tarafından araştırılmaya başladı. Özel yeteneklere sahip öğrencilerin belirlenmesi adına yapılan sınav sayesinde bu kişiler devlet tarafından açılmış özel kurumlarda eğitim görerek yetenekleri üzerine yoğunlaşılıyor. BİLSEM sınavı ne zaman, hangi tarihlerde yapılacak sorusu merak ediliyor. Yalnızca ilkokul öğrencilerinin katılım sağlayabildiği 2020 BİLSEM sınavı ne zaman, başvurular nasıl ve nereden yapılır? İşte detaylar…

BİLSEM SINAVI NE ZAMAN?

Bilim ve sanat merkezlerine (BİLSEM) aday gösterilen öğrencilerin eğitsel değerlendirme ve tanılaması ile ilgili iş ve işlemler Bakanlık tarafından yayımlanan kılavuzda açıklanan takvim doğrultusunda yapılacak. Haberimizin devamından konuyla ilgili tüm detaylara ulaşabilirsiniz...

BİLSEM SINAVI NE ZAMAN?

BİLSEM grup tarama sınavlarının tarihi, 4 Ocak-19 Nisan 2020 aralığında olacak. Bu sınavın sonuçları ise 22 Nisan tarihinde açıklanacak. Bireysel değerlendirme sınavı ise 1 Haziran-28 Ağustos tarih aralığında gerçekleşecek. Bu sınavın sonuçları ise 4 Eylül 2020 tarihinde açıklanacak.

BAŞVURULAR NE ZAMAN ALINACAK?

25 Kasım – 6 Aralık tarihleri arasında sınıf öğretmenleri tarafından e-okul Yönetim Bilgi Sistemi üzerinden öğrenci gözlem formlarının doldurulması işlemi gerçekleştirilecek.

BİLSEM'E NASIL BAŞVURULUR?

Bilim ve Sanat Eğitim Merkezlerine öğrenci seçimi Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından her yıl belirlenen tarihlerde yapılan sınav sonuçlarına göre yapılmaktadır. Bu sınav ilkokul 1., 2. ve 3. sınıf düzeyindeki öğrencilere tablet üzerinde dijital olarak yapılmaktadır. Bu sınava 2017 yılına dek bireysel olarak başvuru yapılamıyordu. Diğer senelerden farklı olarak 2017 - 2018 Eğitim Döneminde veliler, sınav ücretini yatırdıktan sonra sınıf öğretmeninden gözlem formunu doldurmasını talep edebilecek. Aslında dolaylı bir şekilde Bilsem sınavı başvurularının bireysel olarak yapılmasının önü açıldı. Sınava katılacak olan öğrenciler okullarındaki sınıf öğretmenleri tarafından doldurulan "gözlem formu" listesiyle aday gösterilmektedir.

Resim
BİREYSEL DEĞERLENDİRME VE SONUÇ AÇIKLAMA NASIL YAPILIR?

Grup tarama uygulama sonuçları açıklandıktan sonra Bakanlık tarafından yetenek alanlarına göre belirlenen puan barajını geçen öğrenciler yine yetenek alanlarına göre bireysel değerlendirmeye alınacaktır. Bireysel değerlendirmeye hak kazanan öğrencilere il tanılama sınav komisyonları tarafından MEBBİS/BİLSEM İşlemleri Modülü üzerinden yer, tarih ve saat bilgileri belirtilerek randevu verilecektir.

Bireysel değerlendirmeler genel zihinsel, görsel sanatlar ve müzik yetenek alanlarının her biri için ayrı ayrı yapılacaktır. Bireysel değerlendirme aşamasında Bakanlık tarafından belirlenen puan barajını geçen öğrenciler bilim ve sanat merkezine kayıt olmaya hak kazanacaktır.


Cevapla

“Eğitim Haberleri- Genel Konular” sayfasına dön