6. Sınıf Yazılı Sınav Test Soruları Çöz

Anasayfa Test Çöz 6.Sınıf Yazılı Testleri Çöz

2023-2024 Eğitim-Öğretim Yılı 6.Sınıf Yazılı Sınav Testleri Çöz.

6.Sınıf dersleri için özenle hazırlanmış testleri mutlaka çözmelisin. 1.dönem ile 2.dönem 1.yazılı ve 2.yazılı yoklama testlerini aşağıdaki bölümümüzde bulabilirsiniz.

2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı 6. Sınıf Yazılı imtihan testlerini çözmek için ders adlarının altında yer alan dönem-yazılı adına tıklayın.

ÇOK ETKİLİ SINAV ÇALIŞMA TEKNİKLERİ NELERDİR?

Sınavlara hazırlanırken sayfalarca bilgiyi beyninizde güvenli bir noktaya transfer etmek ve orada saklı tutabilmek oldukça zorlu bir iştir. Ancak aşağıdaki 9 ders çalışma tekniği ile, emin olun bilgileri çok daha hızlı ve verimli bir biçimde öğreneceksiniz...

etkili test çözme teknikleri
1) Çalıştığınız konuları ilginçleştirin. Çalıştığınız konulara ilk baktığınızda ”Bu benim ne işime yarayacak?” diyebilirsiniz, ancak unutmayın: Hayatta her öğrendiğiniz şey, bir oyunda seviye atlamanıza yarar gibi sizin dünyayı ve onu yöneten kuralları anlamanızda bir adım daha ilerlemenizi sağlayacak. Örneğin, ses konusuna mı çalışıyorsunuz, ses dalgası ile çalışan araçları tekrar düşünün. Sistemlere mi çalışıyorsunuz? Öğrendiğiniz konunun sağlığınız için neden gerekli olduğunu hayal edin. Böylece öğrendiğiniz konular sadece kitapta kalmayacak, siz onları gerçek hayattan örneklerle özümseyeceksiniz.

2) Zamanınızı iyi planlayın. Plan başarı getirir. Özellikle gelecek sene için sınavlara çalışıyorsanız, zamanınızı en iyi şekilde değerlendirmek için kesinlikle bir çalışma programınız olsun.

3) 20 ila 50 dakika arası değişen bloklarla çalışmaya gayret gösterin. Zamanlı test çözmek gerektiğinde bu mümkün olmayabilir, ancak konu okumaları ve tekrarı yaparken, özellikle dikkatinizi kaybetmemek için arada sandalyenizden kalkıp koşun, sıçrayın, takla atın. Beyninize kan gidişini hızlandırmak için elinizden geleni yapın.

4) Kendinize çalışmak için güzel bir yer bulun. Bu odanız olabilir. Ancak her gün odanıza kapanıp ders çalışmak bir süre sonra canınızı sıkabilir. Maalesef Türkiye’de kütüphanelerin azlığı kütüphaneleri önermememizi zorlaştırıyor. Ancak yakın çevrenizde bir kütüphane varsa , burası çalışmak için ideal yer olabilir. Bazı öğrenciler ise yakın çevrelerindeki cafeleri ders çalışmak için tercih ediyorlar. Yer tercihiniz, ne kadar sesli bir ortamda çalışmak istediğinize bağlı olarak değişebilir. Psikolojik araştırmalar gösteriyor ki, hafif ses ders çalışma temposunu artırabiliyor. Ancak çok yüksek sesli müziğin olduğu ve insanların bağırdığı ortamlarda ders çalışmaktan sakının.

NOT: Eğer çalıştığınız dersten verim almak istiyorsanız, asla televizyon karşısında, veya televizyonun açık olduğu bir ortamda ders çalışmayın.

5) Zihninizi berrak tutun. Eğer ders çalışmadan önce aklınızda çok fikir olmasından dolayı odaklanamıyorsanız, beyaz bomboş bir kağıt alın ve aklınızda sizi meşgul eden şeyleri buna dökün. Hepsini yazdıktan sonra görüceksiniz ki zihniniz rahatlamış ve ders çalışmaya hazır olacaksınız.

6) Ders sırasında atıştırmalıklarınız hazır olsun. Özellikle de odak kaybetmeden uzun saatler çalışmak istiyorsanız, kan şekerinizin çok düşmesini beklemeden hemen atıştırabileceğiniz yiyecekler yanınızda veya yakınınızda bulunsun. Ancak bunları soru çözerken veya birşey okurken yemeyin. Sadece yemeği çiğnemek bile oldukça dikkatinizi dağıtacaktır.

7) Önce en önemli şeyleri öğrenin! Bir konuyu okurken sadece okuyup geçmeyin. Okuduğunuz kitaba neleri ve nasıl not aldığınız oldukça önemli. Her okuduğunuz bölümde en önemli noktaları bulun ve işaretleyin. Anlamadığınız konuların yanına soru işareti koyun. Ya da anlaması zor konseptlerin yanına kendiniz not alarak daha basit bir dille açıklayın. Okumayı pasif bir aktiviteden, oldukça hareketli ve aktif bir aktivite haline getirin.

Konuları okurken highlighterınız, renkli tükenmez kalemleriniz ve kurşun kaleminiz yanınızdan eksik olmasın.

Alakalı olduğunu düşündüğünüz konuların altını aynı renk highlighterla çizin.

8) Çalışma kartları yapın. Formül mü ezberlemeniz gerekiyor? Hemen bir çalışma kartına bunu yazın. Bir kelimenin anlamını hep unutuyor musunuz? Kartın ön kısmına Türkçe’sini, arkasına da İngilizce’sini yazın. Çalışma kartlarınızı hep saklayın. Konuları tekrarlamanız gerektiğinde veya sınavlara çalışırken bu kartlarla oyun gibi çalışın.

9) Bir grupla çalışın. Amerika’da yapılan bir psikolojik araştırma gösterdi ki, Asyalı öğrencilerin Amerikalı öğrencilerden üniversitede çok daha başarılı olmasının sebebi, Asyalı öğrenciler grup halinde çalışarak birbirlerine destek olurken, Amerikalı öğrenciler tek başlarına çalışmayı tercih ediyorlar. Asyalı öğrenciler grup halinde çalışarak birbirlerine soru çözerken ve bir konuyu anlamaya çalışırken destek oluyorlar, ve birbirlerinin bilgilerinden yararlanıyorlar. Amerikalı öğrenciler ise Asyalı öğrencilerin ulaştığı bilgiye sahip olana kadar saatlerini kaybediyorlar. Dolayısıyla sizin gibi motive birkaç arkadaşınızla çalışmaya önem verin. kaynak: www.dopinghafiza.com

  Bol Soru Çözerek Sınavları Kazanın!