7. Sınıf Yazılı Sınav Test Soruları Çöz

Anasayfa Test Çöz 7.Sınıf Yazılı Testleri Çöz

2023-2024 Eğitim-Öğretim Yılı 7.Sınıf Yazılı Sınav Testleri Çöz.

7.Sınıf dersleri için özenle hazırlanmış çoktan seçmeli test soruları, doğru yanlış ve boşluk doldurma tipi sorulardan oluşan testleri mutlaka çözmelisin.

2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı 7.sınıf yazılı sınav testlerini çözmek için ders adlarının altında yer alan dönem-yazılı adına tıklayın.

ÖĞRENCİ SINAVLARA NASIL HAZIRLANMALIDIR?

Ders çalışmak herkesin severek yaptığı şeyler arasında değildir. En azından ilgi duymadığımız bir dersin anlaşılması için kafa yormak oldukça sıkıcıdır. Ancak imtihanlar, ilgilendiğimiz alanlara göre belirlenmiyor. Temel derslerden belli bir başarı oranına sahip olmak, sınav başarısı için gereklidir. Bu nedenle, aşırı stres altında çalışmak yerine işi kolaylaştırmak zorundayız. Bu dersi anlamıyorum, ve ileride de anlamayacağım gibi peşinen vazgeçmeden sınava hazırlık metotlarının uygulanması gerekiyor.

Neden Plan ve Program Yapmalıyım?

öğrenci sınavlara nasıl hazırlanmalıdır - kavramaca

Hepimizin güzel hedefleri ve hayalleri var. Ancak kimse hayalleri için yedi yirmi dört ders çalışmak zorunda değildir. Kimse de bu şekilde yapmıyor ve başarılı insanların çoğu planlı hareket ediyor. Kendilerine de zaman ayırmayı biliyorlar ve stres atmak için hobileri var. Siz de, sınav stresini atmanız için şimdiden seveceğiniz işleri hobi olarak yapmaya başlayabilirsiniz. Planlı ve programlı olmak, neyi ne zaman çalışacağınızı bilmenizi sağlar. Sınavla ilgili eksiklerinizi bilmenizi, hangilerinin tamam, hangilerinin tamamlanması gerektiğini görmenizi mümkün kılar.

Plan ve program yapmayan kişilerin önünde dersler koca bir yığın gibi gözükür. Hiçbir şey bilmediklerini sanırlar, kendilerini test edemedikleri için de nelerin eksik ve nelerin iyi olduğunun haritasını göremezler. Halbuki, bir kağıt üzerinden yazılan ders çalışma çizelgesi, eksik olan konular, derslerle ilgili koca bir yığının söz konusu olmadığını gösterir. Bu da, iyi motivasyondur…

Ders Çalışmaya Nasıl Motive Olurum?

Şimdi işin en önemli kısmına değinmemiz gerekiyor. Öncelikle ders çalışma isteğinin gelmesi lazımdır. Bazı kişiler, içsel motivasyona önem verirler. Bazıları ise, dışsal motivasyonla harekete geçebilirler. İçsel motivasyona önem verenler; amaç ve hedeflere odaklanırlar. Yapacakları işin neden yapıldığına daha fazla önem verirler. Dışsal motivasyona önem verenler ise, yönlendirmelerle hareket edebilirler. Birileri tarafından motive edilmeleri ve çalışma ortamının veya atmosferinin oluşmasına değer verirler. Kendinizin hangi sınıfta olduğuna karar verdikten sonra harekete geçmeye başlayabilirsiniz…

Günlük Çalışma Hedefi Ne Demektir?

Bu soruya cevap vermeden önce çalışma programını da az çok belirlemeniz gerekiyor. En çok zorlandığınız dersten başlayabilirsiniz. Gündelik çalışma saatleri içerisinde bir konunun anlaşılması ve soru çözülerek pekiştirilmesi gibi hedefler konulabilir. İkinci gün ise, öğrenilen konuyla ilgili eksikliklerin giderilmesi veya ekstra problemler çözülerek konunun pekiştirilmesi gibi hedefler konulmalıdır. Her konu bitirildikten sonra, ilerleyen günlerde yeniden tekrar edilmesi için çalışma programına eklenmelidir.

Koyduğunuz hedeflerde başarılı olmanız halinde motivasyon daha da artabilir. Bazen programla uyumlu gidemeyebilirsiniz. Bu nedenle, esnek bir program hazırlamalısınız. Programı her gün uygulama gibi mükemmellik içerisinde olmamanız gerekiyor. Herhangi bir sebeple uymadığınızda, moraliniz altüst olabilir. Gündelik ders çalışma hedefiniz 5 saat olabilir. Ancak bazı günler, psikolojiniz ders çalışmaya el verişli olmaz. Bu nedenle, iki saat ders çalışabilirsiniz. Bu gibi hususları program yaparken aklınızdan asla çıkarmayın.

Çalışma ortamına da dikkat etmelisiniz sürekli aynı yerde çalışmak da can sıkıcı olabilir. Bazen evin balkonu, bahçesi veya semtinize yakın bir kütüphane de çalışabilirsiniz. Farklı yerde çalışma fikri, mantıklı gelmeyebilir. Ya da, bunun çokta işe yaramadığı sanılabilir. Ancak ders çalışma atmosferine oldukça katkı sağlar. Özellikle kütüphane gibi yerler, ders çalışmak için en uygun mekanlar arasında yer alıyor.

Sonuç olarak her şeyin bir plan üzerine ilerlemesi lazımdır. Plan, planın uygulanması, değişik aktivitelere de zaman ayrılması, zamanın verimli kullanılması gerekir.

  Bol Soru Çözerek Sınavları Kazanın!